Uznawalnosć
Wymagania: kierunki w Indeksie, doświadczenie zawodowe, szkolenia
Wszystkie osoby, które posiadają dyplom inżyniera z akredytowanej polskiej uczelni znajdującej się w Indeksie FEANI może ubiegać się o wydanie Karty Inżyniera.
W przypadku posiadania dyplomu inżyniera z uczelni spoza Polski, w celu uzyskania dalszych instrukcji na temat ubiegania się o Kartę, prosimy o przejście na stronę FEANI.
W celu ujednolicenia oceny kierunków studiów inżynierskich polskich uczelni technicznych względem ich odpowiedników w Europie, uznawane są ramowe standardy określone przez FEANI.
Aby ułatwić ich uznawalność, Narodowy Komitet Rejestrowy posługuje się listą akredytowanych kierunków studiów znajdujących się w Indeksie FEANI. Lista ta jest stale aktualizowana. Kierunki studiów, które są wymienione w tym wykazie są automatycznie akceptowane na etapie weryfikowania dokumentów aplikacyjnych. Wszystkie inne kierunki studiów są rozpatrywane indywidualnie przez Komitet Rejestrowy.
Doświadczenie zawodowe
Doświadczenie zawodowe, nie jest wymagane przy aplikowaniu o Kartę Zawodową Inżyniera. Absolwenci bez doświadczenia zawodowego, mogą uzyskać Kartę. O Kartę mogą także ubiegać się studenci, którzy uzyskali tytuł inżyniera. Jedynym wymogiem w tych przypadkach jest spełnienie warunku opisanego powyżej, dotyczącego kierunku studiów.
W przypadku poświadczenia zdobytego doświadczenia zawodowego, wymaganymi dokumentami są skany świadectw pracy, referencje lub skan zaświadczenia od obecnego pracodawcy.
Na Karcie są trzy kategorie doświadczenia zawodowego:
- B1 – praca w przedsiębiorstwie (państwowym lub prywatnym)
- B2 – praca w służbie publicznej
- B3 – własna działalność gospodarcza
Wymaganiem w zakresie uznania doświadczenia zawodowego na Karcie Zawodowej Inżyniera jest udokumentowanie nie mniej niż dwóch lat doświadczenia w co najmniej jednej z kategorii.
Doskonalenie Zawodowe - CPD
Doskonalenie Zawodowe - CPD i związane z tym dokumenty nie są wymagane do uzyskania Karty Zawodowej Inżynieria, ale może być dołączone przez wnioskodawcę. CPD może obejmować zagadnienia techniczne, interdyscyplinarne związane z wykonywanym zawodem.
Są trzy kategorie związane z uznawaniem doświadczenia zawodowego:
- C1 - szkolenia/seminaria techniczne lub nietechniczne zakończone certyfikatem uczestnictwa
- C2 – szkolenia związane z wykonywanym zawodem zakończone egzaminem
- C3 – studia podyplomowe
Wymaganiem w zakresie uznania doskonalenia zawodowego z kategorii C1 jest odbycie i udokumentowanie co najmniej trzech szkoleń.
Okres ważności Karty i koszty
Koszt związany z weryfikacją aplikacji i wydaniem Karty wynosi 246 zł. brutto. Kwota pobierana jest niezależnie od wyniku procesu aplikacyjnego.
Karta ważna jest 10 lat i może być w każdej chwili aktualizowana.